Sağlık Bakım Teknisyenliği

Sağlık bakım teknisyenliği programından mezun olan öğrenciler en az tekniker düzeyindeki sağlık meslek mensuplarının nezaretinde yardımcı olarak çalışırlar.

INSTRUCTORS:

Mustafa ARSLAN
Meslek Dersleri

Categories

Sağlık meslek liselerinin sağlık bakım teknisyenliği programından mezun olup en az tekniker düzeyindeki sağlık meslek mensuplarının nezaretinde yardımcı olarak çalışan, ayrıca hastaların günlük yaşam aktivitelerinin yerine getirilmesi, beslenme programının uygulanması, kişisel bakım ve temizliği ile sağlık hizmetlerine ulaşımında yardımcı olan ve refakat eden sağlık meslek mensubudur.

Giriş Şartları

İlköğretim mezunu (bu yıl 8. sınıfı okuyup, mezun durumunda olmak) TEOG sınavına girmiş, ruhsal ve bedensel bir engeli bulunmamak.

Eğitimin Süresi ve İçeriği

Sağlık Meslek Liselerinin Sağlık Bakım Teknisyenliği Bölümünde 4 yıl süre ile eğitim verilmektedir. Mesleki Eğitimde; Genel Kültür Dersleri yanında Meslek Dersleri ve bunların Uygulamalı Dersleri (hastanelerde) verilmektedir.

Ayrıca Ayyıldız okulları bünyesinde tüm öğrencilerimize sunulan haftasonu eğitimleri vasıtasıyla dil pasaportu ve üniversite hazırlık kursları sunulmaktadır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları

Sağlık Meslek Liselerini bitiren mezunlar Sağlık Bakım Teknisyeni olarak Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında, yataklı ve yataksız sağlık kuruluşları, Devlet Hastaneleri, Özel Hastaneler, Doğum evleri ve Üniversite Hastanelerinin Servis ve acil servislerinde çalışmaktadırlar. Bu bölümün mezunları sağlık sektöründeki yetişmiş eleman kıtlığı gerekçesiyle kendilerine birçok hastane ve sağlık kuruluşlarında rahatlıkla iş bulabilirler. Sağlık sektörünün öneminin artmasıyla, bu bölümün mezunlarının geleceği çok açık görülmektedir.

Görev Yerlerinde Yaptıkları İşler

Çalıştığı ünitenin kullanıma hazır bulundurulmasında görev almak,  hastaların muayene, tetkik ve tedavi için hazırlanmasına, tıbbi işlem öncesinde elbiselerinin değiştirilmesine ve işlem sonrasında giyinmesine yardım etmek, sağlık meslek mensubunun uygun gördüğü durumlarda hastanın yürümesine ve hareket etmesine yardım etmek, Hareket kısıtlılığı olan hastalar için sağlık meslek mensubunun uygun gördüğü pozisyonu vermek, İlgilendiği hastaların genel durumunda fark ettiği değişiklikleri sağlık meslek mensubuna bildirmek, sağlık meslek mensuplarının belirlemiş olduğu günlük yaşam aktivitelerine yönelik plan doğrultusunda hastaya yardım etmek, sağlık meslek mensubu tarafından belirlenen beslenme programına uygun olarak hastanın beslenmesine yardımcı olmak, sağlık meslek mensubu tarafından belirlenen egzersiz programının hastaya uygulanmasına yardım etmek, kullanılan malzemelerin hazırlanmasına, temizliğine, dezenfeksiyonuna ve uygun şekilde saklanmasına yardım etmek, kullanılan aletlerin sterilize edilmesine, kirlenmiş malzemelerin bertaraf edilmesine, tıbbi aletlerin ve malzemelerin kullanıma hazır bulundurulmasına yardım etmek,  alınan kan, doku veya diğer örneklerin laboratuvara naklini sağlamak ve hastanın başka bir kliniğe ya da birime transferine yardım ve refakat etmek.

Meslekte İlerleme İmkan ve Fırsatları

Sağlık bilimleri alanında yer alan meslekleri tercih etmek isteyen sağlık meslek lisesi mezunu öğrenciler, YGS ve LYS’de diğer bölümlere göre daha avantajlı ek puanlarla yerleştirilmektedir.

Üniversitelerin Paramedik programında eğitim süresi 4 yıldır. Sağlık meslek liselerinden mezun olan ve paramedik bölümü okumak isteyen öğrenciler ek puan olanağı ile üniversite sınavına giren diğer öğrencilere göre daha avantajlıdırlar.

Ayrıca 2 yıllık ön lisans bölümlerinden bazılarına sınavsız geçme hakları  mevcuttur. 2 yıllık Ön lisansı başarıyla bitirenler 4 yıllık lisansa geçmek için öngörülen koşulları yerine getirdikleri takdirde lisans programının 3. ve 4. yıllarından itibaren üniversite eğitimlerine devam ederek yüksek eğitimlerini tamamlayabilirler.

Okulumuzdan mezun olan öğrencilerin İki yıllık sınavsız yerleşebilecekleri Ön Lisansbölümlerine örnekler aşağıdaki gibidir;

Elektronörofizyoloji, İlk ve Acil Yardım, İş Sağlığı ve Güvenliği, İş ve Uğraşı Terapisi, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği, Otopsi Yardımcılığı, Perfüzyon Teknikleri, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik ile Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

Okulumuzdan mezun olan öğrencilerin ek puanla yerleşebilecekleri 4 yıllık lisansbölümleri ise aşağıdaki gibidir;

Acil Yardım ve Afet Yönetimi(Yüksekokul), Sağlık Kurumları İşletmeciliği Yöneticiliği, Sağlık Kurumları Yöneticiliği(Yüksekokul), Sağlık Yönetimi(Yüksekokul) ve Perfüzyon (Yüksekokul)

ur.

TOP